Проект закону

про внесення змін до Закону України “Про повну загальну середню освіту” (щодо недопущення закриття та забезпечення можливості подальшого функціонування санаторних шкіл (санаторних шкіл-інтернатів))

Деталі законопроекту

Дата реєстрації:
21/04/2020
Номер реєстрації:
3371
Сесія реєстрації:
3
Рубрика законопроекту:
Гуманітарна політика
Законопроект на сайті Верховної:

Пояснювальна записка

до проекту Закону України

«Про внесення змін до Закону України «Про повну загальну середню освіту» (щодо недопущення закриття та забезпечення можливості подальшого функціонування санаторних шкіл (санаторних шкіл-інтернатів))»

 

  1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

 

Як відомо, 18.03.2020 року набув чинності Закон України «Про повну загальну середню освіту». Ще до його прийняття зазначалося, що метою законопроекту є забезпечення законодавчого підґрунтя для реформування системи загальної середньої освіти, що сприятиме підвищенню якості освіти та освітньої діяльності, істотному зростанню інтелектуального, культурного, духовно-морального потенціалу суспільства та особистості.

Дійсно, засади закону мають новаційний характер та спрямовані на модернізаційні процеси системи загальної середньої освіти.

Однак норма, передбачена підпунктом 8 пункту 3 розділу X «Прикінцеві і перехідні положення» Закону України «Про повну загальну середню освіту», суперечить як вищезгаданій меті, так і Конституції України. Її впровадження і реалізація викликала занепокоєння та обурення серед педагогічних працівників, батьків та вихованців санаторних шкіл (санаторних шкіл-інтернатів), створивши значний суспільний резонанс. Так, спостерігається інтенсивний потік звернень громадян, їх об’єднань, керівників закладів, депутатів міських та обласних рад до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України з вимогою подальшого функціонування в Україні санаторних шкіл (санаторних шкіл-інтернатів).

Нині в Україні налічується понад 700 інтернатних закладів для дітей. Ці інституції належать до відання трьох міністерств: Міністерства охорони здоров’я (38 закладів), Міністерства соціальної політики (117 закладів) та Міністерства освіти і науки (563 заклади).

За останніми даними, в Україні 1,4% дитячого населення перебувають в інтернатах. В одному закладі, як правило, живуть та виховуються від 100 до 300 дітей. У різних областях держави співвідношення дітей в інституціях різні. Якщо у Київській області лише 0,66% дітей живуть і виховуються в інтернатних закладах, то в Житомирській – вже 1,3%, а в деяких областях цей показник перевищує 2%.

Головним завданням санаторних шкіл (санаторних шкіл-інтернатів) є відновлення і зміцнення здоров’я дітей у поєднанні із загальноосвітньою підготовкою, надання їм кваліфікованої медико-психолого-педагогічної допомоги, їх самовизначення.

Тому, припинення набору учнів 1-9 класів та зміна типу закладів, тобто закриття санаторних шкіл (санаторних шкіл-інтернатів), без встановлених аналогів або альтернатив, призведе до порушення прав тисяч дітей, неотримання ними передбаченої та необхідної допомоги, сотні лікарів та педагогів стануть безробітними.

Запропонованим законопроектом буде забезпечено можливість подальшого функціонування санаторних шкіл (санаторних шкіл-інтернатів). Окрім цього, буде створено підґрунтя для поступового, поміркованого та доцільного реформування цієї інституції, врахувавши інтереси усіх учасників освітнього процесу.

 

  1. Цілі і завдання прийняття законопроекту  

 

Метою законопроекту є, зокрема, забезпечення можливості подальшого функціонування санаторних шкіл (санаторних шкіл-інтернатів).

 

  1. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

 

Законопроект передбачає виключення підпункту 8 пункту 3 розділу X «Прикінцеві і перехідні положення» Закону України «Про повну загальну середню освіту» (Голос України, 2020 р., №50).

 

  1. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

 

Відносини в даній сфері регулюються Конституцією України, Законом України «Про повну загальну середню освіту».

 

  1. Фінансово-економічне обґрунтування

 

Реалізація проекту Закону не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України або місцевих бюджетів.

 

  1. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

 

Подальше функціонування санаторних шкіл (санаторних шкіл-інтернатів) забезпечить підтримку існуючої системи навчально-виховної роботи, яка дозволяє розвивати здібності і таланти учнів, допомагає кожному вихованцю стати здоровою фізично і багатою духовно особистістю, вдячною державі за турботу і готовою в майбутньому віддати свої сили і знання для її розбудови.