Депутатське звернення

Щодо запобігання наслідкам неналежної роботи прокуратури з керівництва досудовим розслідуванням

Деталі звернення

Дата:
29.04.2022
Номер:
400д9/7-2022/71049
Від кого:
Нагорняк С.В.
До кого:
Генеральному прокурору Украини Венедіктовій І.В.

Шановна Ірино Валентинівно!

До мене, як до народного депутата України, надходять звернення мешканців Черкащини, що стосуються неналежної роботи прокуратури та наслідків цієї неприпустимої ситуації.

Суть проблеми полягає в наступному. Відповідно до статті 131-1 Конституції України прокуратура здійснює організацію і процесуальне керівництво досудовим розслідуванням, вирішення відповідно до закону інших питань під час кримінального провадження, нагляд за негласними та іншими слідчими і розшуковими діями органів правопорядку.

Таким чином, повідомлення громадян про систематичну бездіяльність та нехлюйство оперативно-розшукових і слідчих підрозділів вимагають реагування саме прокуратури, в силу меж її владних повноважень, передбачених Конституцією.

У Черкаській області громадяни потерпають від неналежної роботи прокуратури в частині керівництва досудовим розслідуванням.

Промовистий випадок трапився у с. Вороне Жашківської міської громади Уманського району. 13.04.2022 р. у вечірній час, 40-річний місцевий підприємець Дем’янчук О.П. жорстоко, кулаками і палицею, наніс численні сильні удари по голові 83-річній односельчанці Заверусі Катерині Микитівні (бабусі заявниці). Родичі потерпілої викликали поліцію, прямо вказали на особу зловмисника, повідомили про місце події та про те, що приміщення кухні, де відбулось побиття, залите великою кількістю крові потерпілої (була сильна носова кровотеча). Медпрацівники з бригади екстреної медичної допомоги, яких також викликали родичі потерпілої, констатували наявність переломів кісток у потерпілої.

Зі слів родичів потерпілої, незважаючи на очевидні ознаки злочину, поліцейськими огляду місця події не проведено, зразків крові не вилучено, свідків та очевидців не встановлено і не опитано, зловмисника не затримано і не допитано з таким обґрунтуванням від поліцейських: «Ми його десь в центрі села перехопимо, коли він буде п’яним їхати». Не перехопили і не затримали.

Якщо для затримання побутових дебоширів місцевій поліції недостатньо сил, то пропоную організувати їм допомогу столичного силового спецпідрозділу, адже поки вони самі впоратися не здатні, страждають прості люди.

Замість правоохоронної роботи поліція зробила виключно функції канцелярії — лише прийняли два документа (заяву і пояснення потерпілої). Майже два тижні потерпіла провела в лікарні, оскільки зловмисник заподіяв їй багатоуламкові переломи щелепи та переносиці, перелом двох ребер, струс головного мозку.

Як повідомила внучка потерпілої, Кулакова К.С. (телефон для контактів — 097 336-32-27), станом на 27.04.2022 єдина дія слідчих органів — обіцянка слідчого, дана по телефону, приїхати і допитати потерпілу (саме обіцянка).

У даному випадку безкарність злочинця — наслідок злочинної недбалості поліцейських, яка в свою чергу є наслідком недбалості прокуратури у здійсненні своєї конституційної функції керівництва слідством.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. 16 Закону України «Про статус народного депутата України» —

пропоную:

  1.  У найстисліший термін вжити заходів до належного виконання прокуратурою конституційної функції керівництва досудовим розслідуванням для захисту прав потерпілих і невідворотності покарання винного.
  2. Повідомити у встановлений законом 10-денний строк про результати розгляду цього депутатського звернення:
    – мене за електронною адресою [email protected] ;
    – заявницю, онуку потерпілої, Кулакову Катерину Сергіївну, за поштовою адресою Черкаська область, Уманський район, с. Вороне.