Проект закону

про внесення доповнення до Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік” щодо особливостей забезпечення боргових зобов’язань Державного підприємства “Національна енергетична компанія “Енергоатом”

Деталі законопроекту

Дата реєстрації:
27/11/2020
Номер реєстрації:
4438
Сесія реєстрації:
4 сесія IX скликання
Рубрика законопроекту:
Економічна політика
Законопроект на сайті Верховної:

Пояснювальна записка

до проєкту Закону України про внесення доповнення до Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік” щодо особливостей забезпечення боргових зобов’язань Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Енергоатом»

 

  1. Обґрунтування необхідності прийняття акту

Даний законопроєкт розроблено за результатами Наради за участю Президента України В.О.Зеленського щодо шляхів подальшого розвитку Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» та з метою недопущення кризових явищ в діяльності Компанії через заборгованість за електроенергію перед нею з боку учасників ринку у розмірі понад 24 млрд грн та інші фактори дефіциту обігових коштів.

 

  1. Мета та завдання прийняття акту

Метою розроблення законопроєкту є гарантування умов безпечної експлуатації українських АЕС шляхом стабілізації фінансової ситуації у ДП «НАЕК «Енергоатом».

 

  1. Загальна характеристика і основні положення проекту нормативно-правового акту

Законопроєктом передбачається внести доповнення до статті 6 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» щодо передбачення можливості надання у 2020 році державних гарантій за запозиченнями Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Енергоатом» за кредитами (позиками), що залучаються на поповнення обігових коштів.

 

  1. Нормативно-правова база у даній сфері правового регулювання

У даній сфері правового регулювання діють такі нормативно-правові акти:

Бюджетний кодекс України;

Закон України «Про Державний бюджет України на 2020 рік»;

Закон України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку»;

Закон України «Про впорядкування питань, пов’язаних із забезпеченням ядерної безпеки»;

Закон України «Про ратифікацію Конвенції про ядерну безпеку»;

Закон України «Про державні цільові програми»;

інші нормативно-правові акти.

 

  1. Фінансово-економічне обґрунтування

Проєкт Закону передбачає надання можливості Кабінету Міністрів України у 2020 році приймати необхідні управлінські рішення з метою недопущення кризових явищ в діяльності ДП «НАЕК «Енергоатом» на фоні дефіциту обігових коштів.

Факторами дефіциту обігових коштів Компанії у 2020 році стали:

– балансові обмеження, затверджені Міненерго протягом 2020 року (плановий обсяг відпуску електроенергії Компанії зменшено з 78,1 млрд кВт*год до 71,2 млрд кВт*год, що призводить до зменшення доходу і надходжень грошових коштів на 4,8 млрд грн);

– зменшення ціни продажу для виконання ПСО призвело до зменшення доходу на 4,2 млрд грн;

– зростання заборгованості за відпущену електричну енергію в 2020 році на 12,4 млрд грн (в т.ч. ДП «Гарантований покупець» 8,7 млрд грн; ПрАТ «НЕК Укренерго» 3,7 млрд гривень).

Крім того, існує заборгованість ДП «Енергоринок» перед ДП «НАЕК «Енергоатом» за електроенергію, відпущену до 01.07.2019 у розмірі 11,6 млрд грн.

Часткове покриття дефіциту обігових коштів може бути невідкладно забезпечено шляхом залучення кредитів (позик) під державні гарантії.

 

  1. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проєкту Закону

Проєкт Закону забезпечить можливість Кабінету Міністрів України оперативно реагувати на негативні, у тому числі, фінансові чинники, які прямо або опосередковано завдають шкоду сталій та надійній роботі ДП «НАЕК «Енергоатом» та атомній генерації загалом.